„EKO-MISJA NIE MARNUJĘ”

18 września 2019 r. klasy drugie i trzecie uczestniczyły w spotkaniu z panem Adamem Plutowskim przedstawicielem Banku Żywności. Projekt edukacyjny „EkoMisja Nie Marnuję” stanowi część programu edukacji ekologicznej o tym samym tytule, realizowany jest we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności i współfinansowany w ramach dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem programu jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów szkół podstawowych.

Projekt ,,Klasa” – jest częścią Programu edukacyjnego ,,EkoMisja Nie Marnuję”. Podczas spotkania uczniowie każdej klasy zostali podzieleni na cztery grupy, w których do połowy października będą przygotowywali i pracowali nad realizacją czterech projektów. Tematy projektów to:

1„Jak przekonać rówieśników, aby dbali o planetę”

2„Nasza planeta za 100 lat, jeśli nic nie zmienimy”

3„Jak będzie wyglądała nasza planeta, jeśli już teraz zaczniemy o nią dbać”

4 „Jakie działania może podjąć każdy z nas dla ratowania planety”.

Rezultaty pracy dzieci zostaną zaprezentowane na uroczystej gali pod koniec października, na którą zostaną zaproszeni uczniowie z innych klas oraz goście, min. edukator z Banku Żywności. Uczestnikom projektu z klas drugich i trzecich życzymy ciekawych i innowacyjnych pomysłów oraz owocnej współpracy. Bardzo dziękuję wychowawcom klas- pani K. Borowskiej, K. Bembenek, B. Kowalewskiej i E. Żur za współpracę w realizacji projektu.

Szkolny koordynator projektu: A. Strójwąs

II miejsce w Piasecznie dla „Gzubów z Pelplińskiej Dwójki”

24 sierpnia 2019 r. w Piasecznie odbył się XXVI Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego. Jak co roku przegląd rozpoczęła Msza św. w intencji Kociewiaków. Następnie członkowie zespołów kociewskich przy dźwiękach orkiestry przemaszerowali do Studzienki, gdzie nastąpiły prezentacje konkursowe. Nasz szkolny zespół folklorystyczny przedstawił program „Na Kociewiu  psianknie je”. Zyskał on uznanie w oczach jury. Nasz zespół w tym przeglądzie zajął  II miejsce.

Zespół wystąpił w składzie:

Taniec – Amelia Czarnecka, Paulina Glock, Paweł Glock,  Amelia Kuczkowska, Julia Kuczkowska, Agnieszka Nagórska,  Patrycja Peplińska, Laura Piechowska, Lena Piechowska, Maciej Sak, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Roksana Szczepańska, Zuzanna Szenyk, Martyna Szulist, Joanna Zalewska

Śpiew – Zuzanna Libiszewska, Marianna Pauch

Akordeon – Stanisław Lewandowski

Diabelskie skrzypce – Katarzyna Bembenek

Gala Sportu Szkolnego

20 września 2019r. w hali sportowej w Pelplinie odbyła się uroczysta Gala Sportu Szkolnego. W trakcie tej uroczystości wręczone zostały nagrody za wyniki w rankingu współzawodnictwa szkolnego w roku szkolnym 2018/2019 oraz wyróżnienia indywidualne.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zajęła I miejsce w rankingu współzawodnictwa szkolnego w kategorii Igrzysk Dzieci, a także III miejsce w rankingu współzawodnictwa szkolnego w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wśród osób wyróżnionych indywidualnie znaleźli się Igor Hasa z kl. Vb oraz Olaf Borkowski z kl. VIc.  Dodatkowo uhonorowano drużynę piłkarską wraz z trenerem Łukaszem Chyłą, która zajęła V miejsce w finale krajowym Igrzysk Dzieci. Nagrodzeni zawodnicy to: Olaf Borkowski, Fabian Bukowski, Kacper Cwajda, Mikołaj Kluczewski, Dominik Nagórski, Hubert Półtorak, Filip Trochowski, Karol Neumann i Igor Hasa.

Niezmiernie cieszymy się z tak wielkich sukcesów sportowych. Jednocześnie życzymy uczniom i nauczycielom wychowania fizycznego, aby ten rok szkolny owocował w kolejne trofea w różnych dyscyplinach sportowych.

A.Turzyńska

,,Umiem segregować…”- warsztaty dla najmłodszych

Czy wiesz, że…

Gdyby wszyscy mieszkańcy Polski segregowali odpady, to ich ilość na składowiskach zmniejszyłaby się aż o 70%.

Torebka foliowa rozkłada się średnio 300 lat, a butelka plastikowa ok. 400 lat.

W czwartek i piątek tj. 19 i 20 września  2019 roku uczennice klasy 7a Kinga Bauer, Oliwia Dyk, Oliwia Bugajska i Aleksandra Myga przeprowadziły w klasach pierwszych oraz w klasie 2b warsztaty dotyczące segregacji odpadów.

Nasi najmłodsi dowiedzieli się m.in. Co zrobić z kartonikiem po mleku? Do jakiego pojemnika wyrzucić butelkę? A gdzie kubek po jogurcie? Czy warto segregować śmieci? Co to jest biodegradacja, surowce wtórne czy recykling?
Wiedzą już, że segregując odpady mamy wszyscy realny wpływ na ochronę środowiska, w którym żyjemy.

A. Strójwąs

Czytam, bo lubię…

6 września 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Jest to akcja promująca czytelnictwo, a patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem co roku obejmuje para prezydencka. W tym roku małżonkowie zaproponowali do czytania Nowele polskie.

Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie klasy V c, VII a i VII b mieli przyjemność posłuchać i przypomnieć sobie utwór Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Warto nadmienić, że tekst ten nie stracił nic ze swej aktualności. Uczy nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na krzywdę ludzką.

Cieszymy się, że mogliśmy brać udział w nietypowej lekcji języka polskiego. Do zobaczenia….za rok!

A.Turzyńska