Menu

Gala Edukacyjna

19 października 2017 r. w Bibliotece Diecezjalnej im. Bernarda Szlagi wręczone zostały nagrody i stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Podczas tegorocznej Gali Edukacyjnej wystąpił Chór Cantores Minores z Gniewu pod kierownictwem Izabeli Chyły.

Miło nam, że wśród stypendystów znalazła się spora grupa uczniów naszej szkoły.

Stypendium naukowe otrzymała Faustyna Klin.

Stypendia artystyczne otrzymali: Paweł Glock, Natalia Hasa, Weronika Huebner, Julia Kuczkowska, Agata Mrozińska, Laura Piechowska, Weronika Sak, Nadia Trochowska, Agata Żebrowska, Zofia Żebrowska.

Naszym uczniom gratulujemy!

Ogólnopolski Tydzień Kariery X 2017 r.

Tegorocznej edycji OTK przyświeca hasło: Ja na rynku pracy: moje talenty i moje kompetencje. W ramach szkolnych działań:

- klasy II-gie Gimnazjum uczestniczyły wraz z wychowawcami w wycieczkach zawodoznawczych do Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim oraz Leśnictwa Bukowiec,

- klasy III-cie Gimnazjum i VII SP wzięły udział w Spotkaniu z zawodami,

- z grupą uczniów z klas III-cich Gimnazjum przeprowadzone zostały rozmowy doradcze.

Tydzień Kariery wpisał się w kalendarz imprez szkolnych i stanowi okazję do refleksji nad planowaniem kariery życiowej. W tym roku gościliśmy: p. Katarzynę Rakowską, która zaprezentowała zawód muzealnika, p. Dorotę Kupczyk – pracownika socjalnego i p. Agnieszkę Trzcińską, dzięki której bliskie stały się młodzieży zawody prawnicze. Z prezentacją profesji wojskowych, przybyli do nas uczniowie i nauczyciele z ZSP w Pelplinie.

Rozmowy doradcze przeprowadziła p. Bogumiła Sankowska – doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tczewie.

Przed nami jeszcze wiele różnorodnych działań w ramach doradztwa zawodowego - zapraszam młodzież i rodziców na spotkania.

Małgorzata Pauch, pedagog i doradca zawodowy

„Warsztaty zabytkowej architektury sakralnej gminy Pelplin dla dzieci”

Czy z klocków LEGO można zbudować wszystko?

Na to pytanie twierdząco odpowiedzą uczniowie kl. 3 b naszej szkoły. 12 października 2017 r. pod kierunkiem p. Mariusza Brzęckiego (Fundacja Nowoczesny Konin) zbudowali bowiem nasz pelpliński Kościół pw. Bożego Ciała.  Dwugodzinna praca w grupie przyniosła piękny efekt.  

Katarzyna Bembenek

W Collegium Marianum

11 października 2017 r. uczniowie kl. 3 b zwiedzili kolejną szkołę znajdującą się w naszym mieście, Collegium Marianum.  Naszym przewodnikiem była p. Helena Serocka oraz były uczeń naszej szkoły, Marcin Kleinszmidt. Dzieci poznały historię tej szkoły, przeglądały zdjęcia i książki. Z dużym zainteresowaniem oglądały sale lekcyjne, pokoje uczniów, pokoje gościnne, kuchnię, pokój telewizyjny,  podziwiały widoki z okien poddasza. Zobaczyły refektarz oraz oratorium. Ciekawym przeżyciem były krótkie zajęcia z języka angielskiego, które przeprowadziła pani profesor tej szkoły. Zakończyły je wspólny śpiew i taniec. Było nam miło spędzić czas w liceum. Dziękujemy za gościnę.

Katarzyna Bembenek

Klasa 3a i 3b w „Jabłoniowym Dworku” w Maleninie

5 października 2017 r. uczniowie kl. 3a i 3b udali się na wycieczkę przyrodniczą. Najpierw zwiedzili gospodarstwo rolne w Pomyjach. Mieli okazję na własne oczy zobaczyć stare narzędzia i maszyny rolnicze. Atrakcją był koń, który jadł z ręki i chętnie dał się głaskać.

Następnie uczniowie pojechali do Malenina. W „Jabłoniowym Dworku” spotkali się z sadownikiem, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się mnóstwa interesujących rzeczy o jabłoniach i nie tylko, zobaczyli też kwitnące na jabłoni kwiaty (naprawdę). Mieli okazję samodzielnie zerwać jabłka i je zjeść. Smakowały wszystkim. Resztki otrzymały zwierzęta. Potem była wspólna zabawa, ognisko, pieczenie kiełbasek. Sok z jabłek również był pyszny. Kolejną atrakcją było obieranie jabłka, wszystkim  udało się zrobić serpentynę, a także zawody sportowe zakończone przeciąganiem liny. Swoje wrażenia po pobycie w sadzie dzieci przedstawiły w formie pracy plastycznej. Na zakończenie wizyty w „Jabłoniowym Dworku” każdy otrzymał pyszną szarlotkę (palce lizać!).

Wycieczka była niezwykle pouczająca i udana (deszcz zaczął padać wtedy , gdy dzieci wracały już do domu).

K. Bembenek, K. Borowska

1/2 finału wojewódzkiego w szachach drużynowych

Reprezentacja naszej szkoły w składzie:

- Kamila Małolepsza

- Dominik Broszczak

- Nataniel Szafraniec

- Rafał Dąbrowski

5 października uczestniczyła w 1/2 finału wojewódzkiego w szachach drużynowych. Finał ten odbył się w Gdyni w klubie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. Po ciężkich potyczkach z drużynami szkół trójmiejskich, ostatecznie drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie zajęła IV miejsce.

Pielgrzymka klas 3SP do Piaseczna

Dzięki zaproszeniu Księdza Proboszcza, wszystkie dzieci z naszej parafii, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii świętej, w sobotę 16 września pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej  Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie wspólnie ze swoimi wychowawcami i katechetami. Podczas Mszy Świętej prosiliśmy naszą Matkę aby pomogła nam jak najlepiej przeżyć ten czas przygotowań do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Po Mszy Świętej był czas na rozrywkę i zabawy sportowe, które przyniosły nam wiele radości, uśmiechu i wprawiły w dobry humor. Udaliśmy się również do miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej. Po wspólnej modlitwie i zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka wróciliśmy do domu pełni wrażeń i radości w sercu.
Dziękujemy ks. Proboszczowi Tadeuszowi Brzezińskiemu za możliwość uczestniczenia w tej szczególnej pielgrzymce oraz za miłe, słodkie niespodzianki.

Matko, weź nas w Swoją opiekę!

Matko, pokieruj nami,

Tobie się oddajemy i zawierzamy!

„Gzuby z Pelplińskiej Dwójki” zwycięzcami Przeglądu w Piasecznie

19 sierpnia 2017 r. odbył się XXIV Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia w Piasecznie. Przegląd rozpoczął się uroczystą kociewską Mszą św., po której odbył się przemarsz do Studzienki, miejsca zmagań konkursowych. Nasz szkolny zespół pieśni i tańca zaprezentował nowy program, na który złożyły się tańce i pieśni kociewskie (Hymn Kociewski, walczyk kociewski „Szara Wisła”, „Koszyczek”, „Koszykarz” i  „Korkarz”). Po występie skorzystaliśmy z przejażdżki bryczką oraz wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych.

Nasz występ w Piasecznie został doceniony przez jury– zajęliśmy I miejsce! Jesteśmy bardzo dumni ! Nagrodę wręczał nam p. Patryk Demski, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin.

 Zespół wystąpił w składzie: 

taniec – Paulina Glock, Paweł Glock, Seweryn Grenc, Julia Kuczkowska, Agnieszka Nagórska, Weronika Sak, Vanessa Sarnowska, Nadia Trochowska

grzechotka – Kornel Kleinszmidt

akordeon – Stanisław Lewandowski

diabelskie skrzypce i śpiew – Katarzyna Bembenek

PIERWSZA WYCIECZKA KLASY I A

            Dnia 17 października pierwszaki udały się na pierwszą wycieczkę do kina w Starogardzie Gdańskim. Obejrzały animowaną komedię „Emotki”. Film, która opowiadała, o tym, że w naszych telefonach ukryty jest tajemniczy świat emotek. Minek – główny bohater był niezwykłą emotką, bo potrafił okazywać różne uczucia naraz. To doprowadziło prawie do wielkiej katastrofy, telefon miał zostać zresetowany, ale… . No właśnie, z pomocą pospieszyli przyjaciele.            Po seansie  udaliśmy się na posiłek do ulubionego McDonald`s, a dzieci wróciły do domów zadowolone i w dobrych nastrojach.

Beata Kowalewska

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie

10 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b zwiedzili Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Janusza Pasierba w Pelplinie. Po szkole oprowadził nas pan dyrektor. Spotkaliśmy się także z p. pedagog i nauczycielem w-fu. Mieliśmy okazję „zajrzeć” do niektórych klas, biblioteki, gabinetu p. pedagog, sali gimnastycznej, sekretariatu, a także chwilę pobyć w gabinecie pana dyrektora. Na zdjęciach zawieszonych na korytarzu szkolnym kilkoro dzieci rozpoznało swoich rodziców. Może niektórzy uczniowie będą uczyć się w tej szkole? Czas pokaże. Dziękujemy p. dyrektorowi za miłe przyjęcie.

Katarzyna Bembenek

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

OSW to szkoła z internatem, w której uczą się dzieci niepełnosprawne. Placówkę tę 9 października 2017 r. odwiedzili uczniowie klasy 3 b. Pani pedagog oprowadziła nas po szkole i internacie. Zobaczyliśmy sypialnię, sale, w których uczą się dzieci. Bardzo podobał nam się pokój relaksacyjny, a także sala gimnastyczna z siłownią. Mieliśmy okazję do spotkania z uczniami tej szkoły. W świetlicy  wzięliśmy udział w zajęciach plastycznych. Wspólne spotkanie zaowocowało pięknymi pracami. Cieszymy się, że mogliśmy poznać nowych kolegów i wspólnie z nimi spędzić czas. Dziękujemy za gościnę.

Katarzyna Bembenek

W Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie

6 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b zwiedzili Wyższe Seminarium Duchowne. Ks.  kleryk Mateusz ciekawie opowiadał dzieciom o tej wyższej uczelni, zaprowadził w jej najciekawsze miejsca.  Na tabletach zawieszonych na holu dzieci rozpoznawały pelplińskich księży, w tym naszego księdza proboszcza, a także pelplińskich męczenników, o których mówiły podczas zajęć o „pelplińskiej jesieni”. Ponadto zobaczyły klerycką siłownię, czytelnię, sale wykładowe, „strefę kibica”, salę kaszubską, kaplicę św. Barbary, jadalnię, a także spacerowali po ogrodzie seminaryjnym. Czas upłynął ciekawie i bardzo szybko, za co jesteśmy wdzięczni ks. klerykowi.

Katarzyna Bembenek

Z wizytą w Szkole Muzycznej

W Pelplinie mamy kilka szkół. Jedną z nich jest Państwowa Szkoła Muzyczna im. Janiny Garści. Uczą się w niej dzieci utalentowane muzycznie.  2 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b, którzy w tym roku szkolnym poznają swoje miasto, odwiedzili tę placówkę. Przywitała ich pani dyrektor Krystyna Czocher, która opowiedziała o swoich uczniach, o tym, w jaki sposób można „dostać się” do szkoły, jak odbywają się lekcje. Podczas spaceru dzieci zobaczyły sale, w których uczniowie uczą się gry na instrumentach oraz świetlicę szkolną. Następnie odbył się koncert muzyczny. Uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali brzmienie różnych instrumentów. Były to skrzypce, akordeon, pianino, gitara, klarnet, wiolonczela, flet poprzeczny. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękuję Pani Krystynie Czocher za ten wspólnie spędzony czas.

Katarzyna Bembenek

Impreza sportowo-rodzinna – „Mały Mistrz”

26 września 2017 r. uczniowie klasy 3 b i ich rodzice spotkali się z p. Agnieszką Sikorą-Paw, która  trenuje triathlon.  Triathlon łączy trzy dyscypliny sportowe: pływanie, bieg i  jazdę na rowerze.  Podczas spotkania p. Agnieszka opowiedziała o swojej przygodzie ze sportem, odpowiadała na pytania dzieci i rodziców, a także rozdała autografy.  Następnie obserwowała mecz piłki ręcznej w wykonaniu uczniów, a później rodziców . Obie walki były zacięte i bardzo ciekawe.

Nasza rodzinna impreza sportowa przebiegała w miłej i pełnej radości atmosferze.

Katarzyna Bembenek

Pelplińska Jesień

Jesień 1939 roku okazała się dla Pelplina tragiczna. Niemcy wymordowali pelplińskich patriotów, wśród których znaleźli się nauczyciele, pracownicy cukrowni i drukarni oraz kapłani. Nie wolno nam o tym zapomnieć.  Uczniowie klasy 3 b podczas zajęć lekcyjnych rozmawiali o II wojnie światowej, o napaści Niemiec i Rosji na Polskę, o krwawej „pelplińskiej jesieni”. Odszukali w mieście miejsca pamięci narodowej, pomodlili się za tych, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.

K. Bembenek

Dożynki w Janiszewie

2 września 2017 r. w Janiszewie odbyły się Dożynki Gminne. Rozpoczęła je Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem Ks. Proboszcza. Członkowie naszego szkolnego zespołu kociewskiego aktywnie włączyli się w sprawowanie Eucharystii (czytanie, psalm, niesienie darów ofiarnych).  Po Mszy św. kociewski korowód dożynkowy przeszedł na miejsce organizacji Dożynek. Wszystkich gości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin. Następnie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, w tym nasz zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”.

Katarzyna Bembenek

„Gzuby…” na Jarmarku św. Dominika

Od trzynastu lat podczas Jarmarku św. Dominika promowany jest region Kociewia. 3 sierpnia zaplanowany został Korowód Kociewski, w którym udział wzięły zespoły folklorystyczne (w tym także nasz szkolny zespół „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”), koła gospodyń wiejskich, a także osoby indywidualne z naszego regionu. Barwny przemarsz był okazją do zaprezentowania tradycji i zwyczajów kociewskich, które wzbudziły zainteresowanie uczestników Jarmarku.

Katarzyna Bembenek

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Biskupa Konstantyna Dominika w Pelplinie
    ul. Kościuszki 12 A
    83 - 130 Pelplin
  • (+48) 58-536-15-69
    spnr2@pelplin.pl

Galeria zdjęć