Menu

Nietypowa lekcja języka polskiego

W drugim tygodniu października uczniowie klasy 5 c na lekcjach języka polskiego pracowali z lekturą pt. „Przygody Tomka Sawyera”. W ramach podsumowania zajęć wychowankowie musieli wykonać grę planszową opartą na przygodach głównego bohatera. Każda z grup doskonale poradziła sobie z tym wyzwaniem. Uwieńczeniem całości była lekcja, podczas której uczniowie testowali przygotowane przez siebie gry. Ile było emocji… Wszystkim graczom bardzo spodobała się taka forma pracy. Już dzisiaj nie mogą doczekać się kolejnych nietypowych zajęć… :)

Klasy szóste w Drzewinie

3 października klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Drzewiny. Pomimo kapryśnej pogody, uczestnikom już od samego początku dopisywało poczucie humoru. W trakcie pobyty uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a także nauczyli się odczytywać najważniejsze informacje z map topograficznych. Nie zabrakło rywalizacji sportowej, a także nietypowych zajęć na świeżym powietrzu. Najwięcej emocji wywołała kula sferyczna oraz nauka chodzenia po cienkiej taśmie zawieszonej pomiędzy drzewami nad ziemią.

Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Po zjedzeniu pysznych drożdżówek i wypiciu ciepłej herbaty uczniowie powrócili do domów. Zapewne wyjazd ten na długo zapadnie w uczniowskiej pamięci...

A. Turzyńska

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Tradycją w naszej szkole stało się świętowanie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W jednym dniu, czyli  w ostatni piątek września uczniowie na całym świecie uczestniczą w akcji, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Dzięki pomocy i zaangażowaniu szkolnych asystentów z klas ósmych, uczniowie próbowali zdobyć order Eksperta Tabliczki Mnożenia bezbłędnie rozwiązując wylosowane losy, zagadki czy rebusy. Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji i zachęcam do udziału w kolejnych edycjach.                                                                          

Anna Nowak

Wycieczka do Wirt

W piątek 26 września klasy III A i II A wybrały się na wycieczkę przyrodniczą do Arboretum Wirty. Znajduje się tam Najstarszy Leśny Ogród Botaniczny w Polsce założony w 1875 roku. Leśnicy i pracownicy tego ogrodu opiekują się drzewami oraz krzewami w liczbie ponad 830 gatunków i odmian.

Po parku oprowadzał nas pan leśniczy, który opowiadał różne ciekawostki przyrodnicze. Mieliśmy okazję zobaczyć tulipanowca amerykańskiego, jodłę grecką, dąb bezszypułkowy i szypułkowy, gruszę wierzbolistną, cisa, żywotnika olbrzymiego, modrzew japoński, daglezję zieloną, grab pospolity, miłorząb japoński i wiele innych. Podziwialiśmy też panoramę Jeziora Borzechowskiego wśród otaczających lasów. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

Jesienna pogoda była dla nas łaskawa i pozwoliła nam podziwiać piękno przyrody.

Beata Kowalewska i Alicja Bresa

PAMIĘCI POMORDOWANYCH W LESIE SZPĘGAWSKIM

23 września 2018r. w Lesie Szpęgawskim odbyło się uroczyste oddanie hołdu ofiarom II wojny światowej w 79. rocznicę dokonanego tam mordu. Tradycją szkoły stała się nasza obecność w tych obchodach. Tym razem społeczność szkolną reprezentowała Dyrektor szkoły, nauczyciele, a także przedstawiciele samorządu szkolnego oraz młodzież z pocztu sztandarowego.  

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem przez licznie przybyłe delegacje. Następnie odprawiona została Msza św., której przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna. Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Rotę” oraz apelem poległych uczczono śmierć mieszkańców Kociewia, których ciała spoczywają w masowych grobach w Szpęgawsku.

A. Turzyńska

Sprzątanie świata

Śladami lat ubiegłych uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły aktywnie włączyli się w ogólnopolską kampanię „Sprzątanie Świata”. Akcję rozpoczęliśmy audycją radiową, którą przygotowała pani Mariola Czapiewska. Aby pomóc naszej planecie uczniowie pod opieką wychowawców usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów.

Pracowite lato „Gzubów z Pelplińskiej Dwójki”

W czasie wakacji nasz szkolny zespół folklorystyczny dzielnie pracował i prezentował folklor kociewski.

2 sierpnia Weronika i Maciej Sak uczestniczyli w Korowodzie Kociewskim podczas Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku.

W dniach 20-24 sierpnia zespół doskonalił tańce i przyśpiewki kociewskie. Zaprezentował je 25 sierpnia podczas Festiwalu Smaków, który odbył się w naszym mieście.

26 sierpnia „Gzuby…” reprezentowały Kociewie podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza. W Przeglądzie tym zdobyły wyróżnienie (skład zespołu: Amelia Czarnecka, Paulina Glock, Paweł Glock, Julia Kuczkowska, Laura Piechowska, Lena Piechowska, Maciej Sak, Weronika Sak, Nadia Trochowska, Zuzanna Szenyk – taniec,  Marianna Pauch - śpiew, Julia Kleina – klarnet,  Stanisław Lewandowski – akordeon,  Katarzyna Bembenek – diabelskie skrzypce).

1 września odbyły się Jubileuszowe Mistrzostwa Szaradziarskie  Pelplina, podczas których Weronika Sak i Paweł Glock losowali koperty zawierające rozwiązania krzyżówek „Rozrywki”, wyłaniając w ten sposób nagrodzonych.

K. Bembenek

Pielgrzymka klas trzecich do Piaseczna

Dzięki zaproszeniu Księdza Proboszcza, wszystkie dzieci z naszej parafii, przygotowujące się do przyjęcia I Komunii świętej, w sobotę 15 września pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej  Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie wspólnie ze swoimi wychowawcami i katechetami. Podczas Mszy Świętej prosiliśmy naszą Matkę aby pomogła nam jak najlepiej przeżyć ten czas przygotowań do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Po Mszy Świętej był czas na rozrywkę i zabawy sportowe. Udaliśmy się również do miejsca pierwszego objawienia Matki Bożej. Po wspólnej modlitwie i zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka wróciliśmy do domu ufając, że czas który jest przed nami przyniesie nam wiele dobregoJ
Dziękujemy ks. Proboszczowi za wspólne pielgrzymowanie i troskę o nas oraz słodkie niespodzianki.

IV Gala Edukacyjna

16 października 2018r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbyła się III Gala Edukacyjna. Podczas tej uroczystości uczniom wręczono stypendia naukowe i artystyczne. Nauczyciele za swoje szczególne osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze otrzymali nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin. Przyznano także akty nadania stopnia nauczyciela mianowanego. Całe wydarzenie uświetniły występy muzyczne uczennic naszej szkoły. Agata Mrozińska i Weronika Huebner zaprezentowały swoje umiejętności gry na skrzypcach przy akompaniamencie fortepianu. Gościem specjalnym był Grzegorz Greg Piskorski, który zademonstrował aranżacje popularnych utworów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Nie zabrakło także słodkiego akcentu na zakończenie gali. Cieszymy się, że wśród nagrodzonych znaleźli się nauczyciele i spora grupa uczniów z naszej szkoły.

 A.Turzyńska

Wycieczka rowerowa kl. 7a

21 września 2018 roku klasa 7a wybrała się na rowerową  wycieczkę do Piaseczna. Pogoda nam sprzyjała. Zwiedziliśmy muzeum Ziemi Kociewskiej w Piasecznie. Po całodziennej podróży zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

Janusz St. Pasierb - obywatel Pelplina

W piątek 5 października 2018 r. uczniowie klas 8 wzieli udział w organizowanej przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie grze miejskiej „Janusz St. Pasierb - obywatel Pelplina”.

Uczestnicy mieli do pokonania ponad pięciokilometrową trasę. Odwiedzając miejsca związane z życiem ks. Janusza St. Pasierba, musieli rozwiązać na bieżąco przekazywane im zadania. Uczniowie zwiedzili m.in. Muzeum Diecezjalne, gdzie sam Jan Gutenberg opowiedział im historię Biblii Gutenberga, w Diecezjalnej Bibiliotece im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi nauczyli się korzystać z katalogów kartkowych, a na koniec swojej wyprawy odwiedzili miejsce pochówku ks. Janusza St. Pasierba.

Reprezentanci naszej szkoły wykazali się bardzo dobrą znajomością życia i twórczości poety i tym samym zajęli drugie miejsce w kategorii uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów z terenu Miasta i Gminy Pelplin.

Naszym ósmoklasistom serdecznie GRATULUJEMY!

Poniżej zamieszczamy fotorelację (wykonawcą niektórych zdjęć jest pan Seweryn Brzeziński, któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie swoich fotografii).

Natalia Koślicka

Siatkarskie emocje

Za nami niesamowite siatkarskie emocje. Nie tylko Polacy zostali mistrzami świata, lecz również nasze młode adeptki siatkówki rozegrały swój turniej.

W sobotę 29 września na turnieju w Gniewie stawiło się 12 drużyn uczestniczących w zawodach siatkarskich dwójek. Naszą szkołę reprezentowało 7 dziewcząt z klas piątych. Amelia Mytlewska i Marta Truta zajęły wysokie trzecie miejsce. Paulina Nagórska i Amelia Jóźwiak uplasowały się na szóstym miejscu, a Weronika Górka, Zuzanna Imianowska i Martyna Anflik zajęły jedenaste miejsce. To był wspaniale, na sportowo spędzony dzień. Emocje, jakie nam towarzyszyły, na długo zostaną w naszej pamięci.

Piotr Szucki

Konkursy z okazji 600 – lecia kościoła Bożego Ciała

26 września wszyscy chętni uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum stanęli do rywalizacji w Parafialnym Konkursie Wiedzy o „Naszym kościółku”. Był to etap szkolny. W ten sposób wyłoniliśmy uczniów, którzy już w piątek 28 września będą reprezentować naszą szkołę w etapie międzyszkolnym z ZKiW nr 1. Już dziś GRATULUJEMY!
Najmłodsi spróbowali swoich sił artystycznych w konkursie plastycznym „Nasz kościółek”. Wyniki konkursu poznamy już niebawem, w niedzielę podczas Uroczystości Jubileuszowych pod przewodnictwem naszego Księdza Biskupa Ryszarda Kasyny, który wręczy nagrody najlepszym z najlepszych :)

Konkurs plastyczny

Ważnym punktem akcji dbania o naszą planetę był zorganizowany przez panią Alicję Cymanowską, konkurs plastyczny zatytułowany „Sprzątajmy Świat”. Został on skierowany do uczniów klas IV – VIII. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatów, które miały zachęcić do włączenia się  w akcję „Sprzątania Świata”. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Amelia Ponczek (klasa VI b),
 2 miejsce Natalia Jaśniewska, (klasa VI b), 3 miejsce Zuzanna Rychert (klasa V b). Dodatkowo wyróżniono pracę Nikoli Brzegowy z klasy 5a, Oliwii Dering z klasy 5a oraz Kingi Bauer z klasy 6a. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne prace.

Gminne Igrzyska w Szachach Drużynowych

Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła 18 września w Gminnych Igrzyskach Dzieci w Szachach Drużynowych oraz Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych  w składzie:

  1. Drużyna Dzieci:

         - Kacper Dettlaff

         - Dominik Nagórski

         - Małgorzata Puchowska

         - Jakub Szela

      2.   Drużyna Młodzieży:

         - Kamila Małolepsza

         - Seweryn Grenc

         - Rafał Dąbrowski

         - Nataniel Szafraniec

Drużyna naszej młodzieży zajęła I miejsce, natomiast młodsza drużyna zajęła II miejsce.

  Janusz Trepkowski

Jarmark Cysterski

16 września 2018 r. podczas pięknej niedzieli, nasza szkolna społeczność uczestniczyła w barwnym przemarszu średniowiecznego korowodu ulicami Pelplina. W tym radosnym wydarzeniu mogliśmy zobaczyć rycerzy, damy dworu i diabelskie różki. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za liczne przybycie. Osobne podziękowania kierujemy w stronę Pani fotograf, która uwieczniła to przepiękne wydarzenie i jednocześnie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

M.Czapiewska

Dzień modlitw w Piasecznie

 Tradycją szkoły stał się coroczny udział naszej społeczności w dniu modlitw nauczycieli i wychowawców w Piasecznie. Toteż 11 września 2018r. dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie reprezentujący szkołę w poczcie sztandarowym udali się do Sanktuarium Maryjnego. Pobyt rozpoczął się od modlitwy przy Studzience. Następnie odprawiona została uroczysta Msza św. Podczas jej trwania zawierzono Matce Boskiej Piaseckiej życie wspólnot szkolnych oraz edukację i wychowanie najmłodszego pokolenia. Na zakończenie miała miejsce procesja eucharystyczna wokół kościoła, a także zasłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej.

A. Turzyńska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Biskupa Konstantyna Dominika w Pelplinie
    ul. Kościuszki 12 A
    83 - 130 Pelplin
  • (+48) 58-536-15-69
    spnr2@pelplin.pl

Galeria zdjęć